Skip links

Tip od Naty – východ slnka na Choči

…alebo aj jeden z najkrajších východov Slnka. Presne tak je označovaný východ slnka na Veľkom Choči v Chočských vrchoch s nadmorskou výškou 1611 metrov.

Dnes sa od hotela Ostredok presúvame o čosi ďalej. Konkrétne do Valaskej Dubovej, odkiaľ vyrážame 2:30 ráno z parkoviska až na Choč. Predpokladaný východ slnka je o 4:50, takže máme presne 2 hodiny aj 20 minút na výstup. Nasadiť čelovky, zasvietiť a vyrážame! Za každú minútu zdržania sa platí zvýšenou mierou stresu, že na východ prídeme neskoro.

Poviem vám úprimne, že nad týmto typom turistiky som dosť rozmýšľala už dopredu. Predstava, že v najtemnejšej tme vojdeme do tmavého lesa, kde jediné svetlo bude z malej čelovky, ma dosť desila. No realita bola úplne iná. Stačilo si vybrať pekný a slnečný víkendový deň, bezoblačnú noc, a je zaručené, že na tejto trase nebudete sami. A teraz tým nemyslím zvieracích obyvateľov lesa. A tak nás na východ slnka na Choč šlapalo približne 20.

Čo sa týka cesty tmavým lesom, nemám čo povedať. Asi len toľko, že si treba dávať veľký pozor na značky, pretože sa ľahko môže stať, že zídete z cesty. Ideálne je zobrať si do partie aspoň jedného človeka, ktorý na Choč už niekedy predtým vystúpal, ale pri zvýšenej miere pozornosti to dáte aj na prvýkrát.

Čo sa trasy týka, tak až ku rázcestníku Strednej Poľany stúpame po modrej značke, potom sa napájame na červenú – zimnú cestu. Niekde v tomto momente sa pomaly začína rozvidnievať a my pridávame do tempa, aby sme východ slnka stihli z vrcholu. Čaká nás ešte cesta po reťaziach, ktorú ukončujeme prechodom cez kosodrevinu.

Na vrchol prichádzame presne o 4:30, obloha sa sfarbuje do oranžova, my si nájdeme miesto, kde budeme sedieť najbližšiu hodinu a pozorovať pomalý, no za to úplne krásny východ slnka. Keďže je na Choči 0 stupňov (slovom NULA), prezliekame sa do suchých vecí, vrstvíme, balíme sa do deky, pijeme teplý čaj a čakáme na prebúdzanie sveta.

Slnko pomaly stúpa na oblohu a nám sa vôbec nechce odtrhnúť od tohto nebeského divadla. No pribúdajúci čas a ubúdajúce sily nás presvedčili postaviť sa a o 6:05 pomaly začať schádzať dole.

7:35 prichádzame k autám a už sa všetci tešíme, až doženieme spánkový deficit. Odchádzame však s tým najkrajším pocitom únavy a spokojnosti, že sme videli krásny východ slnka. Odporúčame každému jednému človeku na svete.

Dĺžka: 11km

Nastúpané metre: 947

Dĺžka výstupu a zostupu (bez pozorovania východu slnka):  3hodiny 30 minút

Obtiažnosť: odporúčam každému človeku, čas výstupu však treba prispôsobiť schopnostiam jednotlivca

Zanechajte komentár

Používame cookies pre lepší zážitok z návštevy stránky.