Skip links

Tip od šéfka na útek z práce

Tri Vody – Sedlo Poľany – Chopok 

 

Mali sme  síce  nejakú prácu, ale babie leto v septembri tohto roku  bolo neúprosné. Modrá obloha, bezvetrie a dozreté brusnice boli prisilné lákadlá. Nemali sme však veľa času na útek, tak voľba bola Jasná. Cez Poľanu na štrúdľu na Chopok.

Vyštartovali sme už notoricky známou trasou smerom k Vrbickému plesu a pokračovali sme ďalej na Tri Vody. Nie, nie tie tri zasnežovacie jazierka, ktoré budete míňať a budete si myslieť, že už dosť na dnes a môžem sedieť na terase s pivom v ruke niekde… Ale rozcestník Tri Vody, ku ktorému sa dostanete pohodovou chôdzou do hodinky. Prechádzka vedie veľmi príjemnou dolinou so žblnkotajúcim potokom. Až dorazíte na túto križovatku, máte dve možnosti. Pustiť sa vľavo smer Brhhliská, čo odporúčame ozaj ako príjemnú prechádzku, odkiaľ viete v kľude zísť po zjazdovke opäť do Jasnej. Toto odporúčame ako rodinnú túru s deťmi, prípadne pre ľudí so zníženou kondíciou a pod.

My pokračujeme vo vysokom tempe vpravo pod sedlo Poľany. Postupne vychádzame nad pásmo lesa. Cesta stále rovnomerne stúpa, dolina sa otvára a kocháme sa na celý hrebeň Derešov, Poľanu a Bory.

Do sedla  sa letný chodník začne kľukatiť a náš dych nám tiež signalizuje, že cesta stúpa oveľa strmšie a potrebujeme zvoľniť. Posledná serpentína a sme v sedle. Tu sa treba pripraviť, že trochu fúkne, takže schádzame kvapku nižšie do závetria a kocháme sa pohľadom na Skalku a cestu hrdinov SNP, ktorá smeruje na Chabenec.

My sme do sedla potrebovali z hotela tak 1,5 hod., ale ozaj svižným tempom, taký štandardný odhad pohodovým tempom by mohol byť približne 2,5hod. Napasieme sa dozretých brusníc a vyrážame po ceste hrdinov SNP smer Chopok. Pokiaľ vás zastihne hmla, táto cesta je výborne značená tyčovým zimným značením, je na nej pár výšupov, ale v podstate ju možno charakterizovať ako prechádzku.

 

Až vyrazíte zo sedla smer Chopok, majte vždy oči na stopkách. Na tunajších trávnatých pláňach viete zočiť celé kamzíčie čriedy. Ak sa vám toto udeje a budete mať šťastie, pôjdete potichu a pomaly, tak vás nechajú prejsť aj skrz oddychujúce stádo. My sme tentokrát to šťastie nemali, ale o to viac sme  si užili kľud babieho leta. Do hodinky prichádzame na Kamienku, zapíjame túto obedňajšiu rýchlovku jedným horčekom a mastíme späť do práce, ale lanovkou J. Áno, pre kolenárov je aj táto možnosť. Ak nemáte radi zostupy, viete využiť lanovku. Preto je táto túra z hľadiska náročnosti, aj bezpečnosti vhodná pre široké masy. Samozrejme, jediné čo vás vie asi prekvapiť, je vaša vlastná kondícia pri stúpaní do sedla Poľany. No a na pamäti majte, ako vždy na Chopku, že ak je v doline 20 stupňov a príjemný letný deň, tak na hrebeni vie vietor túto idylku zmeniť a zmrznete na kosť. Preto aj v ideálny deň, pokiaľ idete na hrebeň, je vhodné mať v batohu jednu teplejšiu bundu.

 

Nám to celé trvalo bez zostupu, s pauzou na fotenie a zbieranie brusníc, asi 3,5 hod. Za nás taká príjemná demänovská túra, ktorú môže prejsť snáď každý zdravý človek s priemernou kondíciou. 

 

Celá trasa tu: 

Zanechajte komentár

Používame cookies pre lepší zážitok z návštevy stránky.