Skip links

Tip od šéfka – Demänovská hora 

Ak vás zmiatol názov, tak vedzte, že sa vôbec nemusíte obávať krkolomného a únavného výstupu. Demänovská Hora je opäť kopec z edície na prechádzku, s deťmi, alebo len tak na rande 🙂. 

V neposlednom rade, je to prvý kopec východného hrebeňa Demänovskej doliny. Všetci turisti väčšinou ťahajú smer Chopok, ale tak ako Siná, aj Demänovská hora si zaslúžia pozornosť. Volíme túto prechádzku vtedy, keď vo vyšších polohách sa čerti ženia a tu je priam s istotou iný svet. Ideálny nástup je od ATC Bystrina.

  

Míňame kolibu rovnomenného názvu Bystrina, prechádzame rázovitou zrubovou výstavbou a bočíme na žltú do pekného borovicového lesa. Fakt je ten, že väčšinou nástupy v doline sú v lesoch smrekových, tu vás však upúta krásny borovicový les. Normálne stvorený na dobrú hubačku. Kto sa bojí medveďov nech to ďalej nečíta 🙂. Je pravda, že v tejto horičke nie je od veci sa rozprávať a dívať sa. Keby som bol medveď určite tadiaľ chodím. Ak máte so sebou parťáka, ktorý skúma každý okusaný pník a vôňu každej rozkladajúcej sa trávy, tak máte o diskusiu postarané. No, ale keď toto všetko opomeniete, tak chodník sa stále v serpentínach kľukatí smerom nahor. Stúpanie je veľmi príjemné, v podstate bez nástrah a viete držať stále tempo. Čím vyššie ste, tým je hora krajšia. Kde tu vyhliadka s lavičkou, kde tu hladný medveď s kostičkou…

 

Ani sa nenazdáte a míňate odbočku, ktorá smeruje ďalej smer Iľanovské sedlo a ďalej na hrebeň. Posledné stovky metrov a stojíme na nevýraznom vrchole, ale s výrazným výhľadom. Na Chopku napadol prvý sneh a vyzerá z diaľky ako Kilimanjaro, no a na sever máme Liptov ako na dlani. Tento kopec je veľmi milé a nenáročné prekvapenie. Necelé 4km dlhú túru sme zvládli za niečo vyše hodinky. Šli sme ale relatívne svižne, bez potreby niečoho špeciálneho.

Určite odporúčame všetkým. S kočiarom a ani v sandáloch by som sem nešiel, ale kto už bol na Žiarskej a v Kvačianskej 100x, tak toto je ideálna zmena. 

 

A môže nasnežiť 

 

Dĺžka – cca 7,5km 

Čas – cca 2,5 – 3hod 

Obtiažnosť – ľahká 

Kedy – keď je  na Chopku veterno, daždivo a hnusne 

 

Zanechajte komentár

Používame cookies pre lepší zážitok z návštevy stránky.