Skip links

Tip od Naty – Plieška

Všimli ste si niekedy veľký svietiaci kríž za Ružomberkom v smere na Martin? Je po ľavej ruke v mestskej časti Černová. Ak náhodou nie, tak najbližšie si ho skúste všimnúť. Ak áno, tak presne viete, na ktorý vrch vás dnes zoberiem.

Z hotela Ostredok sa dnes presúvame do neďalekého Ružomberka. Ja z Ružomberka dochádzam do Jasnej, takže pre mňa je táto cesta už tak známa, že by som ju zvládla so zavretými očami. Samozrejme len v prípade, že by ma neprekvapila nejaká kolóna. Čo sa stáva dosť často… Každopádne dnes sa presunieme do mestskej časti Černová a vyjdeme spolu na jeden krásny vrch menom Plieška.

Plieška je menší vrch s nadmorskou výškou 1067 metrov, no netreba sa nechať zmiasť. Výstup na tento vrch je strmší, takže sa zapotí aj nejeden skúsený turista. No zároveň je dobre dostupný aj pre menej skúsených turistov. Ak dáte tomuto vrchu šancu, uvidíte jeden z najkrajších výhľadov na Ružomberok a jeho okolie.

Auto si odstavíme na sídlisku Klačno. Je to sídlisko, ktoré je hneď susediace s Černovou. Odporúčam parkovať čo najnižšie smerom na Černovú, pretože naša trasa sa začína hneď na začiatku cesty, ktorá smeruje do Čutkovskej doliny. Po pravej ruke si všímame červenú turistickú značku a napojíme sa na ňu.

Hneď od začiatku začíname stúpať po trase a už onedlho sa nám naskytajú krásne výhľady na okolitú prírodu. Pokračujeme lesom a cestičkami, celý čas po červenej turistickej značke. Onedlho sa dostaneme na lúku, kde je po ľavej ruke drevený poľovnícky posed a tu nastane zmena. Nebudeme pokračovať po červenej turistickej značke, ale pokračujeme po značkách priamo na Pliešku.

Čaká nás ešte pár strmších úsekov, no aj tak sa na vrchol dostaneme po hodinke a pol ľahkým tempom. Zvolili sme ľahšie tempo, pretože sme boli 4 účastníci tejto túričky, no len 3 z nás vedeli chodiť po svojich nohách 🙂 .

Po príchode na vrchol sa nám naskytá krásny výhľad na Ružomberok a jeho okolie. My sme mali síce krásne počasie, ale viete si predstaviť vidieť odtiaľto inverziu? Alebo zasneženú krajinu? To je už úplne iný level… Teda aspoň pre mňa. Takže ja sa sem určite ešte vrátim! Minimálne dvakrát.

Celková trasa: 8,5km

Celkový čas výstupu aj zostupu: niečo cez 2 hodiny

Nastúpané metre: 560

Obtiažnosť: zvládne úplne každý, aj s bábätkom v nosiči! 🙂

Zanechajte komentár

Používame cookies pre lepší zážitok z návštevy stránky.