Skip links

Tip od Naty – Veľký Rozsutec

Pred časom som vám priniesla tip na nie-tak-celkom západ slnka na Čereňovej skale pri Liptovskom Mikuláši. Čo keby sme sa dnes pozreli na skutočný západ slnka? Taký, pri ktorom si posedíme, navečeriame sa, ktorý si vyslovene odšlapeme a budeme sa z neho dostatočne dlho tešiť?

Z hotela Ostredok v Nízkych Tatrách sa dnes presúvame necelé 2 hodiny až do Štefanovej v Terchovej pri Žiline. Veľký Rozsutec je vrch v Malej Fatre s nadmorskou výškou vyše 1600 metrov. A plným právom je považovaný za jeden z najkrajších vrchov na Slovensku.

My dnes parkujeme na parkovisku v Štefanovej a po zelenej značke zamierime na sedlo Medziholie. Približne po hodine a pol voľnejším tempom a v celku príjemným terénom prichádzame na sedlo Medziholie. Slnko je ešte dostatočne vysoko, no netreba sa nechať zmiasť. Náročnejšia časť cesty prichádza až teraz.

Pokračujeme po zelenej značke smerom na Veľký Rozsutec. Výstup je čoraz strmší, kamenistý a minúty do západu slnka sa míňajú. No počas celého výstupu môžeme pozorovať nádherné výhľady na kamenistých bralách. V tomto úseku sa treba pripraviť aj na výstup po reťaziach, ktorý je samozrejme zvládnuteľný.

Po prekonaní najintenzívnejších výškových metrov na kameňoch a reťaziach prichádzame k rázcestníku, ktorý nám oznamuje 5 minút chôdze na vrchol Veľkého Rozsutca.

Slnko pomaly zapadá, prichádza zlatá hodinka a my sa cestou k vrcholu už len tešíme z nádherných výhľadov do každej strany. Nájdeme si pekné miesto a môžeme si vychutnať večeru s dychberúcim výhľadom.

Cestou dole ideme už od sedla Medziholie po tme, preto sú čelovky a hlasná komunikácia nevyhnutnosťou. My sme šli vo väčšej partii a zostup bol bezpečný, nestretli sme žiadnych lesných obyvateľov.

Ale aj keby táto celá turistika nemala byť turistikou za západom slnka, môžem vám s čistým svedomím odporučiť prejsť sa na Veľký Rozsutec aj počas akéhokoľvek pekného dňa. Efekt zaručený.

Dĺžka: 11,3 km

Celkový čas: 4 hodiny 20 minút

Nastúpané metre: 945 m

Obtiažnosť: vzhľadom na skalnatý terén a reťaze je určite potrebná predošlá skúsenosť s výstupmi

Zanechajte komentár

Používame cookies pre lepší zážitok z návštevy stránky.