Skip links

Tip od Naty – Siná

Dnes sa vyberieme na turistiku priamo zo srdca Demänovskej doliny. Vybrali sme vrch Siná v Nízkych Tatrách s výškou 1560 m.n.m.

Začiatok dnešnej túry je pri rázcestníku Demänovskej jaskyne slobody v Demänovskej doline. Z hotela Ostredok sme pri východiskovom bode približne za 8 minút jazdy autom. Od rázcestníka sa vydávame po žltej značke smerom do lesa a prvú tretinu cesty prechádzame popri potoku.

Turistika na vrch Siná nie je náročná na kilometre, ale na stúpanie. Takmer celú cestu kráčame do kopca. Miestami sa našu trasu križuje voda, preto si treba dať pozor na nechcené osvieženie v studenom Radovskom potoku.

Po prvej tretine cesty bočíme vľavo, vzďaľujeme sa od potoka a stúpame lesom a približujeme sa k Sedlu pod Sinou.  Netreba očakávať žiadny rázcestník, len prudkú odbočku vpravo. Cestou sa nám naskytne výhľad na veľkú časť Jasnej. Dovidíme na hotel Ostredok, na Chopok, a na všetko, čo sa nachádza v okolí.

Po ďalšom prekonávaní výškových metrov sa nám naskytne pohľad až na Sinú. V tomto momente môžete mať pocit, že ste od cieľa vzdialení minimálne ďalšiu hodinu chôdze, no zaručujem vám, že zdanie klame.

Pohodovým tempom, krok po kroku, sme hore za približne 20 minút a naskytá sa nám nádherný výhľad na každú svetovú stranu. Teda v prípade, že si na tento výstup vyberiete pekný slnečný deň 🙂

Trasa: Demänovská dolina – Siná – Demänovská dolina

Dĺžka: 9,3 km

Čas: 3,5 hodiny

Nastúpané metre: 751 m

Obtiažnosť: odporúčam aj príležitostným turistom, pokiaľ ste bez kondičky, pripravte sa na dlhšie trvanie túry.

 

*Odporúčanie od šéfa a jeho rovesníkov 50tnikov 🙂 

Ak máte rôčik a kilko navyše, tak Siná nie je úplne vaša šálka kávy. Je dosť náročná na kondíciu a hlavne  zostup smerom nadol vie prekvapiť a preveriť vaše kolená. Odporúčame paličky, hlavne pokiaľ máte problémy s kolenami. Naty to možno prebehla za  3.5hod, ale reálne počítajte 4.5hod. V konečnom dôsledku ale Siná poteší a odvďačí sa výhľadmi. Inak  je to skvelý tip na dni, kedy je hrebeň Nízkych Tatier v oblačnosti a bičuje ho silný vietor! Turistika v nižších častiach doliny vie byť vtedy veľmi príjemná. Preto ak je zle na hrebeni, dajte šancu týmto nižšie položeným klenotom Demänovskej Doliny. 

Zanechajte komentár

Používame cookies pre lepší zážitok z návštevy stránky.