Skip links

Bike: Okolo Mary na galuske! IKONICKÁ TOUR

Áno ikonická tour, ktorú nájdete vo všetkých vestníkoch a sprievodcoch o Liptove vždy ako číslo 1. Áno svojou dĺžkou, náročnosťou a z pohľadu návštevníkov Liptova doslova ideálna trať. Ale, to by nebolo nejaké ale, nezabúdajte, že  celú trať budete jazdiť po ceste I/18, na  ktorej zvádzate  boj o život od začiatku do konca. Bez akejkoľvej srandy v letných mesiacoch Júl-August na túto tour zabudnite, vyhnite sa jej skrátka. Južná časť okruhu i tak nie veľmi vábna vie preveriť Vašu psychiku dokonale. Pretekári so svojimi 20 ročnými turbodieslami Vám dokážu, že  nič nie je  nemožné a dá sa stihnúť aj včerajší deň… Ak budete mať kus šťastia tak nebudete veriť v akej rýchlosti a akej blízkosti prejde popri Vás 40tonový domiešavač

Ale aby som napísal o tejto trati  niečo pekné. V mesiacoch máj-jún, sep-okt. vie ozaj potešiť hlavne severná časť,  preto ju rád  jazdím v smere hodinových ručičiek. Od Mikuláša po Gôtovany idete po staršom asfalte, ale na slovenské pomery je to celkom v pohode a od  Gôtovian až po Bešeňovú si užívate  nový koberec.

 

Pre  mňa  to vždy začne  byť najkrajšie  od Bešeňovej, kde aj najviac nastúpate v okolí Bobrovníka. Odfúknete si pri krásnom zjazde s výhľadom na Lipotvskú Maru. Pod kopcom si viete  dopriať pivko, alebo obed  v tunajšej maríne. No a ja si tento okruh  vždy rád spestrím ešte  mini okruhom, kde prechádzam okolo archeo náleziska Havránok až k priehradnemu múru.

 

Zaujímavou jazdou po priehradnom múre sa dostenem do Vlašiek a späť nastúpam metre tiahlým stúpaním nad Bobrovník. Potom už krásny zjazd  a smerujem nadhernou cestou popri L. Mare späť do L.Mikuláša. Tento kus  cesty  je  opäť za odmenu. Vyhnite sa letným prázdninám, býva tu šialenstvo.

Ideálny deň na túto trasu je nedeľné dopoludnie mimo letnú turistickú sezónu. Všetci sú v kostoloch a vyprážajú rezne  na obed.


Dĺžka cca : 50km

Nastúpané metre : cca 500

 

Trénovaný cyklista na pohodu 1.5 – 2 hod.

Hobík-amatér na pohodu  2-2,5 hod. na pohodu

Cyklo turista 3hod. s pivkom, obedom – celodenka

stiahni Gpx

Zanechajte komentár

Používame cookies pre lepší zážitok z návštevy stránky.