Skip links

Jarný tip od Naty – Šíp

Máj je mesiac v roku, kedy začína byť všetko zelenšie, krajšie, aj vietor fúka teplejší. A to je ideálny čas vytiahnuť svoje zaprášené turistické topánky po zimnom období a rozhýbať kosti! A jedným z tajných turistických tipov širšieho okolia Liptova je určite vrch Šíp. Vybrali sme si tento cieľ aj preto, že na Liptove je väčšina vyššie položených turistických chodníkov pod topiacim sa snehom. Takže niekedy aj nevinne vyzerajúce snehové pole vám vie dosť premočiť deň v topánke. Takže liptovské končiare si nechávame ešte na teplejšie dni.

Vrch Šíp sa nachádza vo Veľkej Fatre v okrese Ružomberok. Čo znamená, že z Jasnej sa tam pešo nedostanete. Aj keď turistickí nadšenci možno áno, ale rozhodne to bude trvať dlhšie. Na Šíp sa dá vyjsť viacerými cestami, no my sme si vybrali tú zo Stankovian. Auto sme zaparkovali pri cintoríne a vydali sme sa priamo po žltých značkách až hore.

Cesta je až do Žaškovského sedla s veľmi príjemným stúpaním, ideálnym na zahriatie po zime. Zo Žaškovského sedla začíname výškové metre zbierať veľmi rýchlo. Prechádzame krásnou prírodou Liptova a vzhľadom na stúpanie máme dostatok času si ju vychutnať (keď budeme lapať po dychu).

Turistika na vrch Šíp je jedna z tých, kde si na výhľady počkáte. No sľubujem, že to stojí za každý prejdený meter! Z vrcholu dovidíte napríklad na Veľký Rozsutec, či Veľký Choč, ale aj na dedinky Stankovany a Ľubochňu. Vrch Šíp sa nachádza priamo nad sútokom riek Oravy a Váhu.


Trasa: Stankovany – Šíp – Stankovany
Dĺžka: 10.5km
Čas: 3 hodiny 20 minút
Nastúpané metre: 710
Obtiažnosť: jednoduchá, s trochou kondície a pohodovým tempom príjemná túra vhodná aj pre starších milovníkov hôr

Zanechajte komentár

Používame cookies pre lepší zážitok z návštevy stránky.